ادامه مقاله علمی

سلام ... با عرض پوزش از اینکه در آپ شدن وبلاگ تاخیر و وقفه ایجاد شد ، سال نو بر همه ی دوستان عزیزم مبارک باشد و امیدوارم سال خوبی در پیش روی همگی باشد .

مسمویت ناشی از الکل 

الکل ماده ای است که بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می کند . از آنجا که مسمومیت با الکل در کشور ما اغلب در اثر مصارف غیر قانونی الکل های تقلبی ( الکل متانول ) و دست ساز رخ می دهد ، ممکن است فرد مسموم به دلیل ترس از قانون و یا عدم اطلاع از علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه نکند و همین امر منجر به کوری و یا مرگ وی خواهد شد . از علایم اولیه مسمویت با الکل متانول ، استشمام بوی الکل از تنفس بیمار ، تهوع ، استفراغ و گیجی می باشد . در صورت پیشرفت علایم مسمومیت که ممکن است با تاخیر و از 6 تا 30 ساعت بعد بروز نماید . علایم چشمی می باشد که توجه به آن بسیار مهم و حیاتی است ، مانند اختلال بینایی ، ترس از نور ، بیمار احساس می نماید که اجسام را در هاله ای از بوران یا برف مشاهده می کند . در ادامه مسموم دچار کاهش هوشیاری ، تشنج و مرگ خواهد شد . 

مسمومیت ناشی از مواد نفتی 

مسمومیت ناشی از مواد نفتی مانند نفت ، گازوییل و بنزین به خودی خود خطرناک نیست . این نکته به شرطی صادق است که مصدوم دچار استفراغ نشود . استفراغ مواد نفتی می تواند منجر به ورود این مواد مواد به داخل ریه و در نتیجه عفونت شدید ریوی و مرگ بیمار شود . مسمومیت با نفت اغلب در کودکان بروز می کند ، علت مسمومیت با این نفت خورده شدن نفت به جای آب توسط کودک است ، در این موارد باید ضمن خودداری از القای استفراغ مصدوم را سریعا به بیمارستان منتقل نمود . در بزرگسالان نیز انتقال بنزین به طرق مشابه و با کمک مکیدن دهانی ، می تواند منجر به بلعیدن بنزین و مسمومیت فرد شود . راه های پیشگیری از مسمومیت با مواد نفتی عبارتند از نگهداری مشتقات نفتی در داخ که شبیه به ظروف مواد خوراکی ( بطری نوشابه خانواده ) نباشد ، نگهدای ال ظروفین ها دور از دسترس کودکان . ذخیره کردن مشتقات نفتی در محوطه پارکینک و حیاط در صورتیکه جایگاه بازی کودکان باشد ، بسیار خطرناک است ، پس از بلعیدن مشتقات نفتی ، مانع بروز استفراغ مصدوم شوید و وی را به بیمارستان منتقل کنید.

مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن 

منو کسید کربن گازی بی رنگ ، بی بو ، بی مزه و غیر محرک است که در اثر سوخت ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز و بنزین و گازوییل و ذغال چوب حاصل می شود . 

منبع : ژورنال علمی و تحقیقاتی Iran Pharmacisti Association شماره 30 پاییز 93

/ 0 نظر / 10 بازدید