مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها

یک سرماخوردگی ساده یا یک سردرد معمولا به استفاده از آنتی بیوتیک ختم می گردد که هم کم هزینه است و هم مقاومت دارویی ایجاد می کند 

خوردن زیاد آنتی بیوتیک ها ، بخصوص در زمانی که به آن نیازی نباشد باعث عادت کردن بدن فرد و باکتریها به حضور این داروها می شود و آن ها را به عوامل خطرناکی برای بدن تبدیل می کند که همواره به آنتی بیوتیک ها مقاومتر می شوند 

لدا به همه ی افراد توصیه می شود که از مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنند ، خطر واقعی زمانی است که باکتری ها دچار جهش ژنتیکی گردند که این خود نتیجه تماس قبلی باکتری با داروی آنتی بیوتیک است .

مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها و هشدار ظهور سوپر باکتری ها 

سازمان جهانی بهداشت اخیرا در مورد مقاومت باکتری هایی هشدار داده است که دیکر باید آن ها را سوپر باکتری بنامییم . چه نام دیکری می توانیم به این باکتری ها بدهیم که زمانی آنتی بیوتیک ها بر آن ها موثر بوده اند ولی در حال حاضر خیر ؟

عواقب این امر غیر قابل جبران است زیرا ممکن است با عفونت هایی مواجه شویم که دیگر قادر به درمان آن ها نخواهیم بود . از نظر سازمان بهداشت جهانی خطر مواجه با باکتریهای مقاوم به دارو چیزی نیست که در آینده باید در انتظار آن باشیم بلکه یک فوریت واقعی پزشکی است که در حال حاظر در تمام دنیا در جریان است . اگر بطور همزمان و یکپارچه در این مورد اقدام اصلاحی صورت نپذیرد باید در انتظار یک عصر فرا آنتی بیوتیک باشیم که در آن عفونت های ساده ای که برای قرن ها قابل درمان بودند ، براحتی بشر را از پای در آورند .

بدبختانه ریشه کن کردن فرهنگ غلط مصرف آنتی بیوتیک بسیار مشکل است ، بخصوص که خود پزشکان نیز در این مورد بسیار دست و دل بازند و از طرفی با بیمارانی مواجه اند که با سماجت برای درمان سریعتر خود درخواست تجویز آنتی بیوتیک را دارند . ( البته ناگفته نماند که داروخانه هایی ایران داروهای آنتی بیوتیک را خیلی راحت بدون نسخه ی پزشک در اختیار عموم قرار می دهند )

منبع : دکتر ویدا عامری 

/ 0 نظر / 10 بازدید